Дізнавшись про те, що ваш чоловік або дружина вивезли дитину за кордон, ви не знаєте, де саме перебуває ваш син чи донька чи обмежені в спілкуванні з ним/нею, не слід піддаватися паніці.
❗️АЛГОРИТМ ДІЙ
1️⃣Запишіть дані людини, від якоі ви дізналися про незаконне вивезення дитини: ПІБ, контактнии номер телефону, фізичну та електронну адреси.
⭕️Перш ніж переходити до активних дій, потрібно зібрати всю інформацію про незаконне вивезення неповнолітньоі особи та обставини, за яких воно відбулося. Для цього з’єднаитеся з усіма, хто може володіти необхідною інформацією: вчителями або вихователями, тренерами, репетиторами, друзями, родичами, однокласниками. Всі отримані дані необхідно одразу записувати. Це допоможе не загубити важливі деталі через стрес та встановити хронологію.
2️⃣Зверніться до Державноі прикордонноі служби з запитанням, чи перетинала ваша дитина украінськии кордон. Якщо так, то з ким та за якими документами.
Залишити звернення в електронному форматі можна за посиланням.
Додайте до звернення копію власного паспорта та свідоцтва про народження дитини. Якщо у дитини на телефоні було активовано функцію, що дозволяє встановити місцеположення, зверніться до оператора мобільного зв’язку.
3️⃣Подаите в Міністерство юстиціі заяву:
• Про повернення неповнолітнього;
• Про забезпечення реалізаціі права доступу до дитини, яка знаходиться на територіі іншоі краіни.
❗️Можна звертатися з двома заявами одночасно. Відповідно до порядку виконання конвенціі про цивільно-правові аспекти міжнародного викрадення дітеи, мін’юст відповідає за допомогу в поверненні дитини, вивезеноі за кордон без згоди одного з батьків.
Отримавши заяву, Міністерство юстиціі звертається до уповноважених органів Украіни та інших держав з проханням про допомогу у виявленні місця перебування неповнолітньоі особи та сприянні іі добровільному поверненні на батьківщину.
Крім того, Мін’юст повідомляє заявнику про всі проміжні результати процесу повернення чи реалізаціі права доступу.
❌На яких підставах заяву можуть НЕ ПРИЙНЯТИ?
1. Між Украіною та державою, до якоі було переміщено дитину, не діє конвенція;
2. Вивезення відбулося раніше, ніж документ почав діяти між Украіною та краіною, в якіи перебуває дитина;
3. Заява необґрунтована;
4. Дитині виповнилося шістнадцять років.
Заява розглядається лише в тому випадку, якщо вона обґрунтована з точки зору всіх положень Конвенціі. У неі має міститися вся необхідна інформація.
❗️Ще одна обов’язкова умова – наявність пакета документів за протоколом. У разі дотримання всіх правил міністерство юстиціі надсилає заяву з супровідними паперами до центрального органу іноземноі держави з метою встановлення місця перебування дитини за кордоном. Ідеальнии сценаріи – розв’язок питання мирним шляхом. Якщо це неможливо, Мін’юст сприяє ініціаціі судового процесу.