Печінка. Чому вона (не) болить, які в неї функції та чим їй допомогти

Головна Лікар терапевт онлайн Печінка Печінка. Чому вона (не) болить, які в неї функції та чим їй допомогти

ЧИТАТЬ НА РУССКОМ

У людини печінка розташована під ребрами з правого боку. – це надважливий орган, який виконує понад 500 функцій. Фільтрує кров і запасає гемоглобін, вітаміни, цукор. Нейтралізує багато гормонів і виробляє фактори згортання крові. Без перепочинку випускає жовч – до одного літра на добу. А це дозволяє розщеплювати і перетравлювати жири, що містяться в їжі.

Підігріває кров, опалюючи тим самим всі віддалені закутки тіла. Несе прикордонну службу – захищає організм від отруйних і шкідливих проникнень. Зупини її роботу – і через кілька годин людина помре від тяжкого отруєння.

Без неї організм припинить працювати.

Це дуже потужний орган всередині нашого тіла, який трудиться 24 години на добу.Мало людей, які звертають увагу про те, як своїми способом життя можемо їй нашкодити?

Орган печінка виконує богато важливих різних робіт, і страждати вона теж може

А ми свою печінку напружуємо як можемо вот жирною їжею. То бухаємо алкоголь. То стресуємо. То біжимо голодні… і потім дивуємося, що “печінка починає барахлить”.

Найчастіше печінка страждає від неправильного харчування та небалансованого. Надлишок жирного, солодкого, смаженого, порушення режиму призводять до дискінезії жовчовивідних шляхів. Попросту кажучи, жовч буде вироблятися печінкою не тоді, коли потрібно для правильного травлення, а хаотично. Через це вона буде застоюватися в жовчному міхурі. А тому через застій в ньому з’являться камінчики. Через це й активність печінки знизиться. Клітини її почнуть перероджуватися, і настане повний фіброз – одне з найнебезпечніших захворювань печінки.

Інший варіант – якщо перевантажити печінку різними шкідливими субстанціями. І це не тільки алкоголь. Це можуть бути і ліки, які Ви приймаєте постійно. І всілякі лаки, фарби, клей, бензин та інше пальне, які Ви вдихаєте за родом роботи. І те, що викурюєте. І токсини, які можуть вироблятися у хворому кишківнику або потрапляти з їжею. Ці впливи призводять до запалення – гепатиту і навіть до цирозу, ще одного трагічного фіналу для печінки. Не кажучи вже про різні види вірусного гепатиту та інших неспецифічних вірусів. Адже всі вони руйнують клітини нашого тіла, а фільтрувати ці продукти розпаду знову доводиться печінці.
Дивно, що при всьому цьому печінка практично не подає сигналів SOS, тобто не болить. У ній майже немає нервових закінчень. А якщо Ви відчуваєте дискомфорт в правому підребер’ї, так це болить жовчний міхур. І якщо болить, треба не пити но-шпу, а бігти до гастроентеролога.

Мовчить печінка і тоді, коли в ній починається сумний процес ожиріння. Спочатку в її клітинах просто накопичується надлишковий жир з їжі, який печінка не встигає розщеплювати і переробляти. Потім місця в клітинах вже не вистачає, і жир складується в міжклітинному просторі.

Особливо часто цей процес виникає у людей із зайвою вагою – у двох з кожних трьох. Потім печінка запалюється, збільшується в розмірах, в ній з’являються рубці. Нормально працювати вона вже не може.

Одночасно підвищується рівень холестерину, артеріальний тиск, може розвиватися цукровий діабет другого типу. Якщо жировий гепатоз протікає тривало, він може перетворитися в цироз – захворювання смертельне і без всякого алкоголю.

В останні роки багато видань і телепрограми, що популяризують народну і псевдонародну медицину, та на всі лади розхвалюють методи “очищення печінки”. На жаль, лікарі не ведуть статистики жертв цієї самодіяльності. Але розповідають про трагічні фінали цієї боротьби за чистоту регулярно.

Причина в тому, що тюбаж (саме так називають процедуру вигнання жовчі з жовчного міхура, а зовсім не з печінки) можна робити тільки після медичного обстеження і тільки під наглядом лікаря. Призначають тюбаж хворим з дискінезією жовчовивідних шляхів або атонією (“лінощами”) жовчного міхура. Але якщо в жовчному міхурі є камені, така процедура може зрушити їх з місця. Великий камінь здатний закупорити шлях для відтоку жовчі – виникне гостре запалення, сильні болі, і без операції такий хворий може померти.

Пропонують тюбаж у своїх програмах оздоровлення і дорогі СПА-салони, і багато санаторіїв. Тут, здавалося б, і лікарі є, і потрібна діагностична апаратура в наявності. Але справа в тому, що тюбаж ефективний при тривалих курсах – 10-15 процедур протягом декількох місяців. А ті 2-3 сеанси, які можна прийняти в санаторії, або одинична процедура в СПА не дадуть рівно нічого.

Досвідчені лікарі й зовсім вважають, що тюбаж не потрібен. Замість цього потрібно відрегулювати своє харчування і спосіб життя. І робота жовчного міхура і печінки прийде в норму сама собою.

Печінка любить порядок і помірність у всьому. Щоб Ваша печінка не страждала:

  • Дотримуйтесь режиму дня, і особливо режиму харчування.
  • Не переїдайте, краще їжте 4-5 разів на день потроху, ніж один раз як удав.
  • Не захоплюйтеся жирною їжею, тваринні жири замінюйте рослинними. Добова норма жирів для сучасного городянина – не більше 80 г (з урахуванням всіх жирів, що містяться в ковбасах, паштетах, салатах і використаних для приготування їжі, хліба тощо).
  • Солодощі частіше замінюйте фруктами, сухофруктами, медом.
  • Здобну випічку – хлібом грубого помелу, крекерами.
  • Картоплю і каші – овочами.
  • Намагайтеся їсти регулярно, в один і той же час.
  • Не їжте на ніч, останнє приймання їжі повиненне бути за 3-4 години до сну.
  • Не забувайте про кисломолочне.

Стежте за своїм здоров’ям, і воно зробить Ваше життя щасливим! Будьте здорові!

Картинка від онлайн–марафону “Щаслива печінка”. Для збільшення натисніть на зображення
0